اولین مرکز مجهز به دستگاه الکس کندلا مکس پرو 2020
قزوین ، خیابان فلسطین شرقی
جنب صندوق کارآفرین ساختمان تندیس
طبقه اول واحد سوم
رزرو نوبت
2952 3334 028
شنبه تا پنجشنبه :
8:00 الی 20:00
laser hair removal 1

هر آنچه که باید در مورد لیزر موهای زائد بدن بدانید :

لیزر موهای زائد چگونه انجام میشود ؟

در روش لیزر موهای زائد ، ابتدا قبل از عمل ، موهای آن ناحیه تا حد مورد نیاز کوتاه می‌شوند . تا حدی که کمتر از یک سانتی متر از موها باقی بماند . سپس اپراتور یا تکنسین لیزر، با توجه به رنگ و ضخامت موهایی که قرار است لیزر شود و همچنین رنگ پوست شما تنظیمات دستگاه را انجام خواهد داد.

سپس تکنسین یک پالس کوچک به منطقه‌ای از موها وارد می‌کند و چند دقیقه منتظر می‌ماند تا واکنش پوست و موی فرد را به لیزر ببیند. بعد از آن تکنسین ادامه کار خود را شروع خواهد کرد تا موهای زائد تمامی نقاط مورد نظر از بین برود (دستگاه لیزر با هدایت نور متمرکزی به فولیکول‌های مو، آن‌ها را از بین می‌برد). بعد از اتمام کار برای شما کمپرس یخ یا کرم‌های خنک کننده و تسکین دهنده مورد نیاز خواهد بود تا سوزش و درد کم شود .

لیزر موهاي زائد ، نگاهی کوتاه و سریع به دستگاه لیزر :

دستگاه لیزر با هدایت نور متمرکزی به فولیکول‌های مو، آن‌ها را از بین می‌برد. برخی دستگاه‌های لیزر این توانایی را دارند که در سطح وسیع‌تری این کار را انجام دهند و چندین فولیکول مو را همزمان از بین ببرد .

لیزر موهای زائد برای چه نواحی از بدن انجام می‌شود؟

لیزر برای رفع موهای زائد سراسر بدن انجام می‌شود؛ در اینجا به رایج‌ترین قسمت‌های بدن که می‌توانید برای رفع موهای زائد لیزر کنید، اشاره می‌کنیم:

صورت: این یک واقعیت است که برخی از خانم‌ها موهای صورت بسیار ضخیم و زشتی دارند که رشد این موها موجب آزار آن‌ها می‌شود. عقیده ما این است که اگر چیزی در صورتتان شما را آزار می‌دهد و می‌توانید برای آن کاری انجام دهید، حتماً دست به کار شوید. لیزر موهای زائد صورت یک روند سریع و آسان است. درمان حدود 15 دقیقه طول می‌کشد ، برای بهینه سازی نتایج ، نیاز است که 10 جلسه متوالی به فاصله 4 هفته لیزر کنید، پس از آن نیز ، هر سال 2-1 درمان نگهدارنده برای جلوگیری از برگشت موهای زائد مورد نیاز است.

زیر بغل: این ناحیه اغلب نقطه شروع لیزر محسوب می‌شود. زیر بغل برای لیزر مناسب است و موهای این ناحیه به سرعت به انجام لیزر پاسخ می‌دهد زیرا موهای زیر بغل ابریشمی، نرم و صاف نیستند. درمان حدود 5 دقیقه طول می‌کشد. باز هم برای بهینه سازی نتایج ، نیاز است که 10 جلسه متوالی به فاصله 6-4 هفته لیزر کنید، پس از آن نیز ، هر سال 2-1 درمان نگهدارنده برای جلوگیری از برگشت موهای زائد مورد نیاز است.

منطقه بیکینی: اصلاح و یا اپیلاسیون در این منطقه می‌تواند دردناک باشد، خوشبختانه، لیزر بهترین راه حل برای این مسئله است. درمان حدود 15-5 دقیقه طول می‌کشد. باز هم برای بهینه سازی نتایج ، نیاز است که 10 جلسه متوالی به فاصله 6-4 هفته لیزر کنید. بعد از هر جلسه درمان شاهد رشد کمتر موهای منطقه بیکینی خواهید بود.

دست: اگر موهای دست شما کرکی باشد نباید آن را لیزر کنید زیرا نتیجه عکس می‌گیرید، موهای ناحیه بازو هم کرکی هستند و قابل لیزر نمی‌باشند. اگر موهای پایین دست شما ضخیم هستند می‌توانید آن قسمت را لیزر کنید. لیزر موهای زائد دست حدود 15 دقیقه طول می کشد .

پاها: تراشیدن موهای زائد پا بسیار وقت گیر است و زمان حمام کردن شما را دو برابر می‌کند. اگر دوست داشته باشید که دائما پاها تمیزی داشته باشید باشد هر دو روز یک بار موی پای خود را بتراشید که این کار برای هر فردی سخت است. پاهای شما نسبت به مناطق دیگر بدن بزرگ‌تر هستند و به همین خاطر مدت زمان درمان طولانی‌تر خواهد بود. لیزر موهای زائد ساق پاها حدود 20 دقیقه طول می‌کشد اما اگر قصد لیزر تمام ران و ساق پای خود را دارید حدود 45-30 دقیقه طول خواهد کشید. برای بهینه سازی نتایج لیزر پا ، نیاز است که 10 جلسه متوالی به فاصله 6-4 هفته لیزر کنید.

لیزر موهای زائد برای چه افرادی مناسب است؟

دستگاه لیزر موهای زائد برای تمام افرادی که می‌خواهند از شر موهای زائد خود خلاص شوند مناسب است. لیزر موهای زائد برای تمام قسمت‌های بدن کاربرد دارد اما بهترین قسمت‌ها برای انجام این کار شامل بیکینی، پشت لب، چانه و قسمت‌های زیر بغل می‌شود (به طور کل نواحی که موی ضخیم و مشکی دارد، هیچ لیزری نمی‌تواند برای رفع موهای زائد موی بور و کرکی موثر باشد ) .

چه افرادی مناسب لیزر موهای زائد نیستند؟

 • افرادی که دارای تتو و خالکوبی هستند به هیچ وجه نمی‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند .
 • افرادی که حساسیت پوستی دارند .
 • افرادی که داروی خاصی مصرف می‌کنند، در این صورت می بایستی از این کار صرف نظر کرده یا  انجام لیزر را به زمان دیگری موکول کنند .
 • افرادی که موهای نازک و کرکی دارند .
 • برای زنان باردار و شیرده هنوز تحقیقات کامل و معتبری انجام نشده است ولی ضمن احتیاط از انجام لیزر جلوگیری می شود .

لیزر کردن موهای زائد بدن برای زنان باردار و شیرده مناسب است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، هنوز تحقیقات کاملی در این باره انجام نشده است. همچنین شواهدی مبنی بر مضر بودن لیزر باری این زنان وجود ندارد اما از جانب احتیاط بهتر است زنان در دوران بارداری از لیزر برای رفع موهای زائد خودداری نمایند.

چه مدت بعد از زایمان می‌توانید برای لیزر موهای زائد برنامه ریزی کنید؟

کالج زنان و زایمان و متخصصین زنان در آمریكا می‌گویند شما باید مراقبت از زایمان را به عنوان یك فرایند طولانی مدت در نظر بگیرید و بعد از زایمان چندین مرتبه به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمایید تا تمام هورمون‌های بدن شما را بررسی کند. پزشک شما بهترین فرد برای کمک به شما در تصمیم‌گیری در مورد بازگشت هورمون‌های شما به حالت عادی است تا به شما بگوید چه زمانی پوست شما آماده لیزر درمانی است. در صورتی که زایمان شما سزارین بوده و شما دچار زخم یا بریدگی هستید، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. حتماً قبل از رفع موهای زائد با لیزر با پزشک خود مشورت نمایید.

مزایای لیزر کردن موهای زائد :

 • دقت بالا : دستگاه لیزر می‌تواند موهای تیره و درشت را به طور انتخابی هدف قرار دهد بدون اینکه به پوست اطراف آسیبی برساند.
 • سرعت زیاد : هر پالس این لیزر می‌تواند تعداد زیادی از موها را از بین ببرد. این پالس کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد.
 • درد کمتر : در مقایسه با اپیلاسون و یا سایر روش‌ها درد کمتری احساس خواهید کرد، زیرا هر پالس کمتر از یک ثانیه طول خواهد کشید.
 • ماندگاری بیشتر : بعد از چند جلسه لیزر مو ، رشد موهای زائد متوقف شده و شما از شر آن‌ها خلاص می‌شوید.
 • کارایی لیزر برای کل بدن : یکی از دلایل اصلی حذف موهای زائد بدن با لیزر، این است که لیزر در رفع موهای زائد در سراسر بدن یکسان عمل می‌کند و برای کل بدن موثر است .

عوارض رایج لیزر موهای زائد

لیزر کردن موهای زائد طبیعتاً دارای عوارضی خواهد بود به برخی از آن‌ها اشاره می‎کنیم :

 • قرمزی و سوزش : لیزر موهای زائد به فولیکول‌های موهای هدف آسیب می‌رساند. بدن به این امر واکنش نشان می‌دهد و به همین خاطر بسیاری از افراد دچار قرمزی، تورم و سوزش در مناطق لیزر شده می‌شوند. حتی ممکن است پوست برخی از افراد لک و لک شود. این علائم معمولاً کوتاه مدت هستند و با کمپرس یخ یا دوش آب سرد می‌توانید برخی از این علائم را کنترل کنید.
 • پوسته پوسته شدن : پوسته پوسته شدن پوست برخی از افراد بعد از لیزر موهای زائد دیده می‌شود، معمولاً این اتفاق بسیار جزئی است اما در برخی از افراد وسعت این عارضه به حدی است که می‌تواند منجر به زخم شود. با مراقبت از منطقه تحت درمان بعد از لیزر می‌توانید از گسترده شدن این عوارض جلوگیری کنید، راه حلی که به شما پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از مرطوب کننده بعد از انجام لیزر برای رفع موهای زائد است، این کار از بروز هرگونه مشکل ماندگار بعد از انجام لیزر جلوگیری می‌کند.
 • تغییر در رنگ پوست : برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد متوجه تغییرات جزئی رنگ در ناحیه تحت درمان شوند. بعد از لیزر موهای زائد ممکن است پوست شما کمی تیره‌تر یا روشن‌تر شود. ممکن است افرادی که پوست روشن‌تری دارند ، تیره تر شدن رنگ پوست را تجربه کنند و افرادی که رنگ پوست تیره دارند ممکن است مستعد تغییر رنگ‌ پوست به سمت روشن‌تر باشند. این تغییرات به مرور زمان از بین می‌روند و پوست به حالت عادی باز می‌گردد. برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست در ناحیه‌های لیزر شده حتما از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید.
 • آسیب دیدگی چشم : رفع موهای زائد با استفاده از لیزرهای قدرتمند انجام می‌شود و دستگاه لیزر با هدایت نور متمرکزی به فولیکول‌های مو ، آن‌ها را از بین می‌برد . این بدان معنی است که احتمال آسیب جدی به چشم وجود دارد . هم فرد تحت معالجه و هم پزشک باید از تجهیزات محافظ چشم استفاده کنند تا در حین انجام این عمل از آسیب دیدگی چشم جلوگیری شود .
 • عفونت پوست : مانند سایر روش‌های رفع موهای زائد ، آسیب دیدن فولیکول‌های مو با لیزر می‌تواند خطر عفونت پوست را بالا ببرد. زیرا ممکن است در حین لیزر پوست فرد دچار آسیب یا زخم شود. بعد از لیزر، منطقه آسیب دیده باید به عنوان زخم درمان شود تا پوست فرد دچار عفونت نشود. اگر فردی بعد از لیزر علائم عفونت داشت، باید علائم عفونت را به متخصص پوست گزارش دهد تا اگر مشکل عفونت داشت پزشک داروی مناسب را برای او تجویز نماید. در صورت بروز عفونت ، نباید از کرم‌های آنتی بیوتیک بدون نسخه استفاده کرد.

اقدامات لازم قبل و بعد از لیزر مو

قبل از رفع موهای زائد با لیزر :

 • از چندین هفته قبل از لیزر، موهای بدن خود را اصلاح نکنید. یعنی به هیچ وجه موهای بدن خود را چه با تیغ و چه اپیلاسیون کوتاه نکنید. زیرا برای اینکه لیزر بهتر عمل کند نیازمند این است که به ریشه مو دسترسی داشته باشد .
 • شش هفته قبل از عمل لیزر نباید بیش از حد در معرض آفتاب باشید .

بعد از رفع موهای زائد با لیزر :

 • تمامی مراقبت‌ها را طبق دستور متخصص انجام دهید .
 • حداقل تا شش هفته بعد از لیزر نباید در معرض نور مستقیم آفتاب باشید .
 • از خاراندن محل‌های لیزر شده اجتناب کنید .
 • از کمپرس یخ استفاده کنید .
 • از لوسیون مرطوب کننده و خنک کننده استفاده نمایید .
 • کرم ضد آفتاب بزنید .

اندازه مو برای لیزر کردن مهم است ؟

معمولا متخصصان به شما توصیه خواهند که موهای خود را قبل از لیزر اصلاح نکنید. برخی پزشکان در زمان عمل اندازه مورد نیاز را نگه داشته بقیه را به وسیله قیچی یا ماشین اصلاح کوتاه می‌کنند. معمولا بیشتر از 1 سانتی متر از مو را نگه نمی‌دارند تا نور لیزر به ریشه رسیده و روی فولیکول‌ها اثر گذاری داشته باشد. حداقل اندازه مو نیز یک میلی متر است و دلیلش این است که ریشه مو باید به وسیله مو قابل دسترسی باشد .

برگشت موهای زائد بعد از لیزر امکان پذیر است ؟

اگر فرد در زمان انجام لیزر موهای زاِئد با هر دستگاهی اختلالات هورمونی و تیروئیدی داشته باشد، امکان برگشت مو بعد از لیزر بسیار بالا می‌باشد. همچنین تعداد جلسات لیزر مورد نیاز برای رفع موهای زائد هر فرد متفاوت است و امکان دارد حتی بعد از  6 جلسه کامل و منظم تنها 60 در صد از مو‌ها از بین برود  .

چند روز بعد از لیزر کردن موهای زائد شروع به ریزش می کنند؟

تقریبا تا یک ماه پس از انجام لیزر، موهای زائد لیزر شده شروع به ریختن می‌کنند.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چقدر است ؟

می‌توان لیزر موهای زائد را هر 6-4 هفته یک بار انجام داد تا زمانی که رشد موها متوقف شود. این زمان بستگی به مناطق مختلف بدن دارد که در هر قسمتی از بدن سرعت رشد مو متفاوت است. برای اینکه بتوانید نتیجه تقریباً دائمی و مطلوبی از رفع موهای زائد با لیزر بگیرید حداقل ده جلسه نیاز دارید تا لیزر اثر گذاری مطلوب داشته باشد .

آیا موهای نازک و کرکی را می‌توان لیزر کرد؟

خیر. هیچ لیزری برای رفع موهای زائد کرکی (مانند موهای روی بازو) مناسب نیست. اگر برای این نواحی از لیزر استفاده کنید، نه تنهای موهای زائد شما از بین نمی‌روند، بلکه تمام موهای کرکی شما، ضخیم و سیاه می‎شوند. بنابراین قبل از لیزر موهای زائد ، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ضخامت موهای شما را بررسی کرده و اگر مناسب لیزر هستند، برای شما لیزر را انجام دهد.

آیا لیزر کردن موهای ناحیه تناسلی باعث عقیم شدن یا نازایی می شود؟

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رفع موهای زائد با لیزر باعث نازایی یا عقیم شدن می‌شود، وجود ندارد. اگر می‌خواهید باردار شوید، قبل از شروع لیزر موهای زائد ، با پزشک خود مشورت کنید.

لیزر موهای زائد بیشتر برای مردان مناسب است یا زنان ؟

رشد موهای زائد برای مردان نیز آزار دهنده است و با توجه به فواید لیزر موهای زائد، دلیلی وجود ندارد که مردان از این تکنیک استفاده نکنند .

اصلاح با ریش تراش اثرات کوتاه مدتی دارد و به همین خاطر لیزر برای رفع موهای زائد به مردان و زنان پیشنهاد می‌شود. البته باید در مورد لیزر موهای زائد در آقایان این حقیقت را بدانید که لیزر در بدن آقایان به اندازه خانم‌ها موثر نیست، این به این معناست که مطمئنا آقایان نسبت به خانم‌ها به تعداد جلسات بیشتر لیزر نیاز دارند و همچنین به احتمال بسیار زیاد به جلسات یادآور سالیانه نیز نیاز دارند. در 90 درصد خانم‎ها معمولاً لیزر پس از 6-4 جلسه جوابدهی دارد، 10 درصد خانم‎ها نیز مانند آقایان به جلسات بیشتر نیاز دارند.

مطالب ما را به اشتراک بگذارید
Telegram
WhatsApp
Twitter
Pinterest